Aktuális | A szakértő szemével

Aktuális

E-ING rendszer GML adatcsere séma

Az E-ING rendszer és a felhasználók közötti, a térinformatikai állományok adatcseréjét biztosító GML fájl leíró adatszerkezet frissített változata, továbbá a felhasználandó szimbólumok jegyzéke az alábbi elérhetőségen publikálásra kerül. További tájékoztatás a hatosagi@ktm.gov.hu címen kérhető.

eing_xsd_v2.3.pdf

(az xsd fájlt a pdf belső csatolt melléklete tartalmazza, melyet letöltés után pdf olvasó program megnyitásával érhető el)

Szimbólumok:

10_melléklet_szimbólumok.pdf

Telekalakítási-engedélyezési eljárás

Tisztelt Ügyfelünk!


Ezúton tájékoztatjuk, hogy az egyes földügyi eljárások részletes szabályairól szóló 384/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet szerinti, a telekalakítási-engedélyezési eljárás megindításának eljárásindító nyomtatványa 2024. március 20. napjától megváltozik.
A fentiekre tekintettel 2024. március 20. napjától új ügyet csak a nyomtatványok elérhetőségen közzétett új formanyomtatvány – illetve a módosított digitális űrlapkitöltő modulból nyomtatva – benyújtásával lehetséges indítani.

Idomsoft karbantartás

Tisztelt Felhasználók!

Az Idomsoft Zrt. 2024.03.01 22:00 és 2024.03.02 05:00 között tervezett karbantartást végez, ami érinti a Földhivatal Online rendszer elérhetőségét is.
A karbantartás ideje alatt a Földhivatal Online rendszer korlátozottan, vagy egyáltalán nem lesz elérhető.

Kérjük a fentiek figyelembevételét.

Szervezeti változások
A Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 178. § 10. és 11. pontja alapján 2024. január 1-től az ingatlan-nyilvántartásért és a térképészetért a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumot vezető miniszter felel. A földügyi és agrár-vidékfejlesztési szakigazgatáshoz kapcsolódó térképészetért továbbra is az agrárminiszter felel.
E-ING rendszer GML adatcsere séma közzététele

Az E-ING rendszer és a felhasználók közötti, a térinformatikai állományok adatcseréjét biztosító GML fájl leíró adatszerkezete az alábbi elérhetőségen publikálásra kerül. További tájékoztatás a hatosagi@ktm.gov.hu címen kérhető.

EING_XSD_leiras_v2.3_egyben_melleklettel         

(az xsd fájlt a pdf belső csatolt melléklete tartalmazza)

A szakértő szemével

A magyar térinformatika 50 éve

A helyfüggő információkkal foglalkozó térinformatika alapvető, elszakíthatatlan elemei, módszerei és eszközei a geodézia, a térképészet és a fotogrammetria (távérzékelés). Alkotó és fenntartó szakértője a földmérő, a térképész, a fotogramméter. A térinformatika a széles értelemben vett térképészet magasabb szervezettségű megvalósulása. Egy árfogó, szakmatörténeti visszatekintés készült: A térinformatika kezdetei Magyarországon 1973–2023 címmel a hazai térinformatika megjelenésének 50. évfordulójára. Írta, szerkesztett és lektorálta: Dr. Mihály Szabolcs és dr. techn Niklasz László.
A teljes dokumentum itt tölthető le pdf formátumban.

Geoinformatika szakmérnök képzés
Felsőfokú végzettséggel (informatikai, mérnöki, geográfus, térképész, régész, erdőmérnök, tanár stb.) rendelkezők számára az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara szeptembertől geoinformatikai szakmérnöki illetve geoinformatikai szakember képzést indít távoktatásos formában. A képzés általános térinformatikai ismereteket ad, hangsúlyt fektetve a modern adatgyűjtési eszközökből kinyert adatok térinformatikai elemzésére, a távérzékelt adatok objektum orientált feldolgozására. A képzésen elsajátított ismeretek a végzetteket alkalmassá teszik többek között a térinformatikai rendszer (GIS) gyakorlati feladatainak megoldására, térinformatikai rendszer tervezésére és üzemeltetésére, alkalmazások fejlesztésére; tervezési feladatok, környezetvédelem, műemlékvédelem támogatására stb.
Jelentkezési határidő: augusztus 31.
Új perspektívák a hazai ingatlan-nyilvántartásban

{mosimage} 

Új perspektívák a hazai ingatlan-nyilvántartásban

2021. október 6-án, és 7-én Madridban a spanyol ingatlan-nyilvántartásért felelős szerv, a Colegio de Registradores adott otthont az LRI2 projekt “Land Register Interconnection - United in Diversity” elnevezésű zárókonferenciájának.
(link: https://lri-ms.eu/node/54 )
A Land Registers Interconnection az Európai Uniónak az e-Justice keretében megvalósított projektje, amelynek célja, hogy jogi akadálymentesítéssel, illetve informatikai fejlesztéssel közös felületen elérhetővé váljon az Európai Unió tagállamainak ingatlan-nyilvántartása más tagállami állampolgárok, gazdasági társaságok, állami szervezetek részére. Ennek elérése érdekében az LRI projekt során először 2018-2019 között Ausztria és Észtország a nyilvántartásait összekapcsolva hajtotta végre a pilot programot. Az LRI2 keretén belül más tagállamok is csatlakozhattak a kezdeményezéshez.

 

Újra geoinformatikai szakmérnök képzés
Felsőfokú végzettséggel (informatikai, mérnöki, geográfus, térképész, régész, erdőmérnök, tanár stb.) rendelkezők számára az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara szeptembertől geoinformatikai szakmérnöki, illetve geoinformatikai szakember képzést indít távoktatásos formában. A képzés általános térinformatikai ismereteket ad, hangsúlyt fektetve a modern adatgyűjtési eszközökből kinyert adatok térinformatikai elemzésére, a távérzékelt adatok objektum orientált feldolgozására. A képzésen elsajátított ismeretek a végzetteket alkalmassá teszik többek között a térinformatikai rendszer (GIS) gyakorlati feladatainak megoldására, térinformatikai rendszer tervezésére és üzemeltetésére, alkalmazások fejlesztésére; tervezési feladatok, környezetvédelem, műemlékvédelem támogatására stb. A képzés része a nemzetközi UNIGIS hálózatnak. A hálózat számos nagy térinformatikában érintett céggel (ESRI, Hexagon Geospatial, Trimble, stb.) kötött megállapodásának köszönhetően teljes körű hozzáférést tudunk biztosítunk szoftverekhez, adatbázisokhoz. Az egyetem Moodle rendszerében megtalálhatóak az online tananyagok, ezen kívül modulonként egy konzultációt biztosítunk.
Jelentkezési határidő: augusztus 31. 
Mekkora a királyi öl és a királyi hold?
A középkori Magyarországon létezett egy önálló magyar hosszmérték-rendszer. Ezt Bogdán István levéltáros alapművéből tudjuk (Bogdán 1978), aki levéltári források alapján összegyűjtötte az akkor használatos hosszmértékegységeket.
Ezek a hosszmértékek az emberi testrészek méretei alapján alakultak ki. Az ujj például a mutatóujj szélességével egyező mértékű, a hüvelyk a hüvelykujj szélessé-ge, az arasz a kiterjesztett hüvelykujj és kisujj közötti távolság. Az alapegység a magyar királyi öl volt, amelynek hossza 16 hüvelykkel, 10 lábbal, 40 tenyérrel, 120 hüvelykkel vagy 160 ujjal egyenértékű.