Aktuális | A szakértő szemével

Aktuális

Kivett és jogcím kategóriák listája

Tisztelt Ügyfelünk!

Ezúton tájékoztjatjuk Önöket, hogy a kivett megnevezések tekintetében 2025. június 26-ától az innen letölthető lista alkalmazandó, mely tartalmazza az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezhető építmény és helyiség rendeltetési módokat is. A bejegyezhető jogcímek listája 2025. június 30. napján frissítésre került. A jogcím lista innen letölthető.

 

Korábbi listák:

A 2025. június 30. napját melgelőző jogcím lista innen tölthető le.

A 2025. június 25. és 2025. május 27. között érvényben lévő kivett megnevezések listája innen letölthető.

2025. május 27-ét megelőzően érvényben levő kivett megnevezések listája innen tölthető le.

További tájékoztatást az ingatlan-nyilvántartás, Iny. tartalma gyorsmenüben elérhető oldalon találhatnak.

 

E-ING GML xsd 2.4 verzió

Az E-ING rendszer és a felhasználók közötti, a térinformatikai állományok adatcseréjét biztosító GML fájl adatszerkezete, továbbá az objektumféleségek leíró adatait összefoglaló táblázat és a felhasználandó szimbólumok jegyzékének legújabb verziója az alábbi elérhetőségen publikálásra kerül.

EING XSD 2.4. verzió

Az adatsémval, továbbá az FTTR modullal kapcsolatban felmerült kérdések esetén továbbra is az eing.konzultacio@lechnerkozpont.hu elérhetőségen kérhetnek további tájékoztatást.

 Mellékletek:

10. melléklet szimbólumok

Adatszolgáltatás egyéb célú földmérés tevékenységhez

Tájékoztatás az egyéb célú földmérési tevékenységhez és az építésügyi hatósági eljárásokhoz szükséges adatszolgáltatásról.

A tájékoztatás a Lechner Nonprofit Kft. oldalán érhető el.

Megszűnik az Ügyfélkapu

Jövő év január 16-tól megszűnik az Ügyfélkapus bejelentkezési mód. A KAÜ-s azonosításhoz kötött digitális ügyek intézéséhez január 15-ig a felhasználóknak át kell térniük az Ügyfélkapu+ vagy a DÁP eAzonosítás használatára.

A digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény rendelkezései alapján 2025. január 16-tól megszűnik az Ügyfélkapus bejelentkezési mód. 2025. január 16-tól az olyan kevésbé elterjedt megoldások, mint az elektronikus személyi igazolvány, a telefonos azonosítás és az arcképes azonosítás sem lesz használható a KAÜ-s azonosítással elérhető webfelületekre való belépéshez.

A KAÜ-s azonosításhoz kötött digitális ügyek intézéséhez 2025. január 15-ig a felhasználóknak – választásuk szerint – át kell térniük az Ügyfélkapu+ vagy a DÁP eAzonosítás használatára. Fontos felhívni a figyelmet arra is, hogy az Ügyfélkapu+ azonosítás csak addig használható, ameddig a felhasználó nem aktiválja a DÁP-profilját. Ha valaki úgy dönt, hogy aktiválja a DÁP profilját, azaz digitális állampolgár lesz, onnantól az Ügyfélkapu+ szolgáltatást egy idő után nem használhatja majd. Az átmeneti időszak, amely alatt még a digitális állampolgároknak is elérhető marad az Ügyfélkapu+ szolgáltatás, 2025. december 31-ig tart.

A bejelentkezési mód megváltoztatásáról részletes leírást itt talál: Ügyfélkapus bejelentkezés átállítása

E-ING rendszer GML adatcsere séma és oktatási segédlet

Az E-ING rendszer és a felhasználók közötti, a térinformatikai állományok adatcseréjét biztosító GML fájl adatszerkezete, továbbá az objektumféleségek leíró adatait összefoglaló táblázat és a felhasználandó szimbólumok jegyzéke az alábbi elérhetőségen publikálásra kerül.

Az adatsémval, továbbá az FTTR modullal kapcsolatban felmerült kérdések esetén az eing.konzultacio@lechnerkozpont.hu elérhetőségen kérhetnek további tájékoztatást.

eing_xsd_v2.3.pdf

(az xsd fájlt a pdf belső csatolt melléklete tartalmazza, melyet letöltés után pdf olvasó program megnyitásával érhető el)

Mellékletek:

attribútum összefoglaló táblázat

10. melléklet szimbólumok

E-ING oktatási anyag földmérőknek

A szakértő szemével

Földmérő minősítések megújítása
A földmérési és térképészeti tevékenységről szóló 2012. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Fttv.) - annak függvényében, hogy a földmérési tevékenység eredményez-e változást az állami ingatlan-nyilvántartási térképi adatbázisban, vagy sem - megkülönböztet ingatlan-nyilvántartási célú és egyéb célú földmérési és térképészeti tevékenységet.
Az állami ingatlan-nyilvántartási térképi adatbázisban változást eredményező földmérési és térképészeti munka minőségét ingatlanrendező földmérő minősítéssel rendelkező földmérőnek kell tanúsítania (Fttv. 28. § (3) bekezdés), míg az egyéb célú geodéziai munkák irányítását és minőségbiztosítását geodéziai tervezői vagy geodéziai szakértői minősítéssel rendelkező személy végezheti (Fttv. 29/B. §. (1) bekezdés).
Az Fttv. tehát három fajta szakmagyakorlási minősítést ismer, melyek közül egy az ingatlan-nyilvántartási célú-, kettő pedig az egyéb célú földmérési és térképészeti tevékenységhez kapcsolódik.
Tekintettel arra, hogy ezen minősítések érvényessége - belátható időn belül, 2019. május 7-ével - több szakmagyakorlót érintőn le fog járni, aktuális kérdés foglalkozni ezek meghosszabbításának szabályaival.
Geoinformatika szakmérnök képzés
Újra indul a geoinformatikai szakmérnök képzés a GEO-n!
Felsőfokú végzettséggel (informatikai, mérnöki, geográfus, térképész, régész, erdőmérnök, tanár stb.) rendelkezők számára az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara szeptembertől geoinformatikai szakmérnöki illetve geoinformatikai szakember képzést indít távoktatásos formában. A képzés általános térinformatikai ismereteket ad, hangsúlyt fektetve a modern adatgyűjtési eszközökből kinyert adatok térinformatikai elemzésére, a távérzékelt adatok objektum orientált feldolgozására. A képzésen elsajátított ismeretek a végzetteket alkalmassá teszik többek között a térinformatikai rendszer (GIS) gyakorlati feladatainak megoldására, térinformatikai rendszer tervezésére és üzemeltetésére, alkalmazások fejlesztésére; tervezési feladatok, környezetvédelem, műemlékvédelem támogatására stb. A képzés része a nemzetközi UNIGIS hálózatnak, így több kereskedelmi szoftver esetén teljes körű hozzáférést biztosítanak.
Képzési forma: távoktatás (csütörtök-péntek-szombat)
Képzés nyelve: magyar
Képzés helye: Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar Geoinformatikai Intézet
A képzési idő: 4 félév,
Jelentkezés feltétele: felsőfokú (egyetemi vagy főiskolai) végzettség
Finanszírozási forma: Önköltséges (150 000 Ft/félév)

A képzésről bővebb tájékoztatás itt érhető el és a podor.andrea@amk.uni-obuda.hu email címről kérhető. A jelentkezés elfogadása a jelentkezések sorrendjétől és a jelentkezők létszámától függ. Jelentkezési határidő: augusztus 31.
Szakmérnöki képzés a GEO-n
Felsőfokú végzettséggel (informatikai, mérnöki, geográfus, térképész, régész, erdőmérnök, tanár stb.) rendelkezők számára az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara szeptembertől geoinformatikai szakmérnöki illetve geoinformatikai szakember képzést indít távoktatásos formában. A képzés általános térinformatikai ismereteket ad, hangsúlyt fektetve a modern adatgyűjtési eszközökből kinyert adatok térinformatikai elemzésére, a távérzékelt adatok objektum orientált feldolgozására. A képzésen elsajátított ismeretek a végzetteket alkalmassá teszik többek között a térinformatikai rendszer (GIS) gyakorlati feladatainak megoldására, térinformatikai rendszer tervezésére és üzemeltetésére, alkalmazások fejlesztésére; tervezési feladatok, környezetvédelem, műemlékvédelem támogatására stb.
Képzési forma: távoktatás (péntek-szombat) Képzés nyelve: magyar Képzés helye: Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar Geoinformatikai Intézet A képzési idő: 4 félév, Jelentkezés feltétele: felsőfokú (egyetemi vagy főiskolai) végzettség Finanszírozási forma: önköltséges (150 000 Ft/félév)
További információ itt olvasható.
Térben Tudatos Társadalom
Napjainkban megnőtt a térbeli helyzethez köthető információk (téradatok) jelentősége. Ha figyelembe vesszük a járműnavigációt, az okostelefonok helymeghatározó képességeit, a különböző térbeli internetes alkalmazások népszerűségét (pl. Google Föld, Bing Maps), illetve azok felhasználását (útvonaltervezés, közelben lévő tematikus kereséseket), láthatjuk, hogy a téradatok az átlag állampolgár mindennapjainak részévé váltak és segítségükkel jelentős idő- és költségmegtakarítás érhető el a mindennapi életben. Ezek az előnyök azonban nemcsak az állampolgár életében, hanem nemzetgazdasági, sőt az egész társadalom szintjén is megjelennek. A téradatok leghatékonyabb kihasználásához kormányzati, nemzetgazdasági és társadalmi szinten is össze kell hangolni a szükséges eszközöket, tevékenységeket.
A Nemzetközi Földmérő Szövetség (International Federation of Surveyors: FIG) ezt a tényt felismerve kezdeményezést indított el 2009-ben Térben Tudatos Társadalom (Spatially Enabled Society) címmel, a Globális Téradat Infrastruktúra Szövetséggel (Global Spatial Data Infrastructure Association: GSDI), valamint az Ázsiai és Csendes-óceáni Térség Térinformatikai Infrastruktúra Állandó Bizottságával (Permanent Committee on GIS Infrastructure for Asia & the Pacific), mely az ENSZ támogatása alatt működik. A munkában a világ számos országából a téradatokkal foglalkozó szakértők vettek részt, melynek eredményeként 2012-ben a FIG és a GSDI közös kiadásában megjelent a „Spatially Enabled Society” (Térben Tudatos Társadalom: TTT) című kiadvány.
Digitális Légifelvétel Archívum online
A Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) - melynek jogutódja 2017. január elsejétől Budapest Főváros Kormányhivatala Földmérési, Távérzékelési és Földhivatali Főosztály (BFKH FTFF) -  2014. júliusában indította el a Digitális Légifelvétel Archívum online szolgáltatást a www.fentrol.hu  weboldalon, ahol Magyarország területéről a Légifilmtárban őrzött analóg  felvételek közül már több mint 115 000 db érhető el digitalizálva. Az online felület, népszerű nevén a fentrol.hu a kutatók, térképészek, történészek, tájépítészek, mérnökök, és az érdeklődő magánfelhasználók számára egyaránt lehetőséget biztosít az archív légifelvételek egyszerű, gyors és díjmentes megtekintéséhez és letöltéséhez. A felületen a böngészésen kívül lehetőség van a képekhez (vagy azok kisebb részletéhez) hozzászólásokat fűzni, azokat címkézni, valamint a légifelvételek helyzetének pontosítása is elvégezhető, melyhez kapcsolódóan időnként pontgyűjtő játékok indulnak.