Aktuális | A szakértő szemével

Aktuális

E-ING rendszer GML adatcsere séma

Az E-ING rendszer és a felhasználók közötti, a térinformatikai állományok adatcseréjét biztosító GML fájl leíró adatszerkezet frissített változata, továbbá a felhasználandó szimbólumok jegyzéke az alábbi elérhetőségen publikálásra kerül. További tájékoztatás a hatosagi@ktm.gov.hu címen kérhető.

eing_xsd_v2.3.pdf

(az xsd fájlt a pdf belső csatolt melléklete tartalmazza, melyet letöltés után pdf olvasó program megnyitásával érhető el)

Szimbólumok:

10_melléklet_szimbólumok.pdf

Telekalakítási-engedélyezési eljárás

Tisztelt Ügyfelünk!


Ezúton tájékoztatjuk, hogy az egyes földügyi eljárások részletes szabályairól szóló 384/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet szerinti, a telekalakítási-engedélyezési eljárás megindításának eljárásindító nyomtatványa 2024. március 20. napjától megváltozik.
A fentiekre tekintettel 2024. március 20. napjától új ügyet csak a nyomtatványok elérhetőségen közzétett új formanyomtatvány – illetve a módosított digitális űrlapkitöltő modulból nyomtatva – benyújtásával lehetséges indítani.

Idomsoft karbantartás

Tisztelt Felhasználók!

Az Idomsoft Zrt. 2024.03.01 22:00 és 2024.03.02 05:00 között tervezett karbantartást végez, ami érinti a Földhivatal Online rendszer elérhetőségét is.
A karbantartás ideje alatt a Földhivatal Online rendszer korlátozottan, vagy egyáltalán nem lesz elérhető.

Kérjük a fentiek figyelembevételét.

Szervezeti változások
A Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 178. § 10. és 11. pontja alapján 2024. január 1-től az ingatlan-nyilvántartásért és a térképészetért a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumot vezető miniszter felel. A földügyi és agrár-vidékfejlesztési szakigazgatáshoz kapcsolódó térképészetért továbbra is az agrárminiszter felel.
E-ING rendszer GML adatcsere séma közzététele

Az E-ING rendszer és a felhasználók közötti, a térinformatikai állományok adatcseréjét biztosító GML fájl leíró adatszerkezete az alábbi elérhetőségen publikálásra kerül. További tájékoztatás a hatosagi@ktm.gov.hu címen kérhető.

EING_XSD_leiras_v2.3_egyben_melleklettel         

(az xsd fájlt a pdf belső csatolt melléklete tartalmazza)

A szakértő szemével

Geoinformatika szakmérnök képzés
Újra indul a geoinformatikai szakmérnök képzés a GEO-n!
Felsőfokú végzettséggel (informatikai, mérnöki, geográfus, térképész, régész, erdőmérnök, tanár stb.) rendelkezők számára az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara szeptembertől geoinformatikai szakmérnöki illetve geoinformatikai szakember képzést indít távoktatásos formában. A képzés általános térinformatikai ismereteket ad, hangsúlyt fektetve a modern adatgyűjtési eszközökből kinyert adatok térinformatikai elemzésére, a távérzékelt adatok objektum orientált feldolgozására. A képzésen elsajátított ismeretek a végzetteket alkalmassá teszik többek között a térinformatikai rendszer (GIS) gyakorlati feladatainak megoldására, térinformatikai rendszer tervezésére és üzemeltetésére, alkalmazások fejlesztésére; tervezési feladatok, környezetvédelem, műemlékvédelem támogatására stb. A képzés része a nemzetközi UNIGIS hálózatnak, így több kereskedelmi szoftver esetén teljes körű hozzáférést biztosítanak.
Képzési forma: távoktatás (csütörtök-péntek-szombat)
Képzés nyelve: magyar
Képzés helye: Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar Geoinformatikai Intézet
A képzési idő: 4 félév,
Jelentkezés feltétele: felsőfokú (egyetemi vagy főiskolai) végzettség
Finanszírozási forma: Önköltséges (150 000 Ft/félév)

A képzésről bővebb tájékoztatás itt érhető el és a podor.andrea@amk.uni-obuda.hu email címről kérhető. A jelentkezés elfogadása a jelentkezések sorrendjétől és a jelentkezők létszámától függ. Jelentkezési határidő: augusztus 31.
Szakmérnöki képzés a GEO-n
Felsőfokú végzettséggel (informatikai, mérnöki, geográfus, térképész, régész, erdőmérnök, tanár stb.) rendelkezők számára az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara szeptembertől geoinformatikai szakmérnöki illetve geoinformatikai szakember képzést indít távoktatásos formában. A képzés általános térinformatikai ismereteket ad, hangsúlyt fektetve a modern adatgyűjtési eszközökből kinyert adatok térinformatikai elemzésére, a távérzékelt adatok objektum orientált feldolgozására. A képzésen elsajátított ismeretek a végzetteket alkalmassá teszik többek között a térinformatikai rendszer (GIS) gyakorlati feladatainak megoldására, térinformatikai rendszer tervezésére és üzemeltetésére, alkalmazások fejlesztésére; tervezési feladatok, környezetvédelem, műemlékvédelem támogatására stb.
Képzési forma: távoktatás (péntek-szombat) Képzés nyelve: magyar Képzés helye: Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar Geoinformatikai Intézet A képzési idő: 4 félév, Jelentkezés feltétele: felsőfokú (egyetemi vagy főiskolai) végzettség Finanszírozási forma: önköltséges (150 000 Ft/félév)
További információ itt olvasható.
Térben Tudatos Társadalom
Napjainkban megnőtt a térbeli helyzethez köthető információk (téradatok) jelentősége. Ha figyelembe vesszük a járműnavigációt, az okostelefonok helymeghatározó képességeit, a különböző térbeli internetes alkalmazások népszerűségét (pl. Google Föld, Bing Maps), illetve azok felhasználását (útvonaltervezés, közelben lévő tematikus kereséseket), láthatjuk, hogy a téradatok az átlag állampolgár mindennapjainak részévé váltak és segítségükkel jelentős idő- és költségmegtakarítás érhető el a mindennapi életben. Ezek az előnyök azonban nemcsak az állampolgár életében, hanem nemzetgazdasági, sőt az egész társadalom szintjén is megjelennek. A téradatok leghatékonyabb kihasználásához kormányzati, nemzetgazdasági és társadalmi szinten is össze kell hangolni a szükséges eszközöket, tevékenységeket.
A Nemzetközi Földmérő Szövetség (International Federation of Surveyors: FIG) ezt a tényt felismerve kezdeményezést indított el 2009-ben Térben Tudatos Társadalom (Spatially Enabled Society) címmel, a Globális Téradat Infrastruktúra Szövetséggel (Global Spatial Data Infrastructure Association: GSDI), valamint az Ázsiai és Csendes-óceáni Térség Térinformatikai Infrastruktúra Állandó Bizottságával (Permanent Committee on GIS Infrastructure for Asia & the Pacific), mely az ENSZ támogatása alatt működik. A munkában a világ számos országából a téradatokkal foglalkozó szakértők vettek részt, melynek eredményeként 2012-ben a FIG és a GSDI közös kiadásában megjelent a „Spatially Enabled Society” (Térben Tudatos Társadalom: TTT) című kiadvány.
Digitális Légifelvétel Archívum online
A Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) - melynek jogutódja 2017. január elsejétől Budapest Főváros Kormányhivatala Földmérési, Távérzékelési és Földhivatali Főosztály (BFKH FTFF) -  2014. júliusában indította el a Digitális Légifelvétel Archívum online szolgáltatást a www.fentrol.hu  weboldalon, ahol Magyarország területéről a Légifilmtárban őrzött analóg  felvételek közül már több mint 115 000 db érhető el digitalizálva. Az online felület, népszerű nevén a fentrol.hu a kutatók, térképészek, történészek, tájépítészek, mérnökök, és az érdeklődő magánfelhasználók számára egyaránt lehetőséget biztosít az archív légifelvételek egyszerű, gyors és díjmentes megtekintéséhez és letöltéséhez. A felületen a böngészésen kívül lehetőség van a képekhez (vagy azok kisebb részletéhez) hozzászólásokat fűzni, azokat címkézni, valamint a légifelvételek helyzetének pontosítása is elvégezhető, melyhez kapcsolódóan időnként pontgyűjtő játékok indulnak.
Duális képzés Székesfehérváron
Székesfehérváron, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszak Karán (ahova 2014-től a GEO is tartozik), minden szakon elindul az ún. duális képzés. A duális képzésben a felsőoktatási intézmény és a cég/hivatal sokkal jobban együttműködik, mint a hagyományos képzésben, a munkáltató szinte a „saját képére” formálhatja a hallgatót, leendő munkatársát. A cég/hivatal szerepe a képzés során végig fontos marad, már a hallgató kiválasztásában is eljár saját szempontrendszere alapján.
A székesfehérvári karon szeretnék bevonni a földhivatalokat is a duális képzésbe, az eddig csatlakozott cégek mellett; igény és lehetőség szerint magába az oktatásba is. Az erre vonatkozó elképzelésekről, és általánosan a duális képzési rendszerről megbeszélésre kerül sor Székesfehérváron 2015. október 29-én a „Munkaerő-piaci nap” rendezvény keretében, amelyre szívesen látják az érdeklődőket.
További információ itt letölthető.